Genel Sekreter Şahin: “Her Yaş ve Meslek Grubundan Girişimci Çıkabilir”

Genel Sekreter Şahin: “Her Yaş ve Meslek Grubundan Girişimci Çıkabilir”
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2017 | Toplam Okunma: 974
2016 yılı Sosyo-Ekonomik Mali Destek programı kapsamında ‘Ekonomi Yaratacak Katma Değerli Yüksek İleri Teknolojik Girişimcilik Modeli’ isimli proje ile Trakya Kalkınma Ajansı’ndan destek almaya hak kazanan Namık Kemal Üniversitesi, bu kapsamda gerçekleştirdiği proje faaliyetleri dahilin de ‘Girişimcilik ve Fütürizm Geleceğe Bakış’ konulu konferanslardan ilkini Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde verdi.

Konferansa Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Mahmut Şahin, Namık Kemal Üniversitesi’nden Proje Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Eker,  Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tekirdağ Belediyesi Sosyal Bilimler Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Gündoğdu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ebru Naim Fen Lisesi’nden öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen konferansta bir sunum yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Mahmut Şahin, girişimci olmanın farklı düşünmekten geçtiğine vurgu yaparak şunları söyledi: ‘’Hobileriniz, ilgi alanlarınız doğrultusunda yapmak istediğiniz şeyler varsa olaylara farklı açıdan bakarak, farklı düşünerek, sistemler geliştirerek sizler de girişimci olabilirsiniz. Bu anlamda kiminiz doktor olacak, kiminiz avukat olacak, kiminiz mühendis olacak, kiminiz bizler gibi kamu kurumunda yönetici olacak; bunlar olacak ama bununla beraber aranızdan inşallah yazılım alanında, oyun yazılımı alanında veya farklı alanlarda girişimciler çıkacak. Bu alanlarda girişimci olacak arkadaşlarımız var bu bir. İkincisi nerede olursanız olun,  ister okulda öğretmen olun, ister üniversite de hoca olun, ister avukat olun ister doktor olun ama mutlaka meseleye farklı bakmasını bilin. Üniversite hocamız bakın proje yazdı. Normalde hocam üniversitede ders veriyor. Kendi görevleri var. Yapacak işleri var. Ama ne oldu. Ben bunların dışında farklı bir şey yapabilirim dedi. Meseleye farklı baktı ve bir fikir ortaya çıkardı. Bu fikri kâğıda döktü. Arkasından da model oluşturdu. Ben öğrenciyim benden ne olur demeyin. Lise talebesinin de ortaokul öğrencisinin de, üniversite öğrencisin de, orta yaşta veya yaşlı birinin de önü açık. Siz de kendi alanınızda farklı sistemler geliştirebilir. Girişimci olabilirsiniz. Trakya Bölgesinden de güzel girişimciler çıkacağına inanıyorum. Burada büyük bir emek var. Burada emeği geçen Üniversitemize, hocamıza ve Kalkınma Ajansı çalışanlarına ve siz değerli akademisyenlere teşekkür ediyorum’’.

Uygulama süresi 9 aya olan projenin amaçları arasında 200 girişimcinin seçimi, İleri teknoloji veya sosyal girişimcilerin ortaya çıkarılması, bu girişimcilere 72 saat teorik, 36 saat kuluçka ve atölye çalışmaları kapsamında 108 saat girişimcilik eğitimi verilmesi bulunuyor.

Projenin faaliyetleri arasında, “G8/G20 Gelişmişlik Trendleri ve Vizyon 2023 Odaklı Farkındalık Çalıştayı” düzenlenmesi, NKÜ Merkez Kampüsü merkezli olmak üzere Çorlu Mühendislik Fakültesi’nde faaliyet gösterecek “Tematik İş Geliştirme ve Hızlandırıcı Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi”nin kurulması, 200 girişimci arasından seçilecek 50 projenin ön kuluçka sürecine alınması, ön kuluçka sürecine alınan 50 proje için mentör temini ve girişimci-proje-mentör eşleştirilmesi, eşleştirme gerçekleştirilen 10 finalistin seçilmesi ve dereceye giren projelerin ödüllendirilmesi, “Girişimcilik Model Kitabı” oluşturulması ve tanıtımı yer alıyor. 

Namık Kemal Üniversitesi’nin yürütücü olduğu Projenin ortakları arasında; Tekirdağ Milli Eğitim Müdürlüğü, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası bulunuyor. Ayrıca Girişim Araştırma Geliştirme iş ve Yatırım Profesyonelleri Derneği, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, NKÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. projenin iştirakçileri arasında yer alıyor.    

 

FOTOĞRAFLAR

Genel Sekreter Şahin: “Her Yaş ve Meslek Grubundan Girişimci Çıkabilir”Genel Sekreter Şahin: “Her Yaş ve Meslek Grubundan Girişimci Çıkabilir”

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...