Genel Sekreter Şahin: “Her Yaş ve Meslek Grubundan Girişimci Çıkabilir”

Genel Sekreter Şahin: “Her Yaş ve Meslek Grubundan Girişimci Çıkabilir”
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2017 | Toplam Okunma: 471
2016 yılı Sosyo-Ekonomik Mali Destek programı kapsamında ‘Ekonomi Yaratacak Katma Değerli Yüksek İleri Teknolojik Girişimcilik Modeli’ isimli proje ile Trakya Kalkınma Ajansı’ndan destek almaya hak kazanan Namık Kemal Üniversitesi, bu kapsamda gerçekleştirdiği proje faaliyetleri dahilin de ‘Girişimcilik ve Fütürizm Geleceğe Bakış’ konulu konferanslardan ilkini Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde verdi.

Konferansa Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Mahmut Şahin, Namık Kemal Üniversitesi’nden Proje Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Eker,  Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tekirdağ Belediyesi Sosyal Bilimler Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Gündoğdu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ebru Naim Fen Lisesi’nden öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen konferansta bir sunum yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Mahmut Şahin, girişimci olmanın farklı düşünmekten geçtiğine vurgu yaparak şunları söyledi: ‘’Hobileriniz, ilgi alanlarınız doğrultusunda yapmak istediğiniz şeyler varsa olaylara farklı açıdan bakarak, farklı düşünerek, sistemler geliştirerek sizler de girişimci olabilirsiniz. Bu anlamda kiminiz doktor olacak, kiminiz avukat olacak, kiminiz mühendis olacak, kiminiz bizler gibi kamu kurumunda yönetici olacak; bunlar olacak ama bununla beraber aranızdan inşallah yazılım alanında, oyun yazılımı alanında veya farklı alanlarda girişimciler çıkacak. Bu alanlarda girişimci olacak arkadaşlarımız var bu bir. İkincisi nerede olursanız olun,  ister okulda öğretmen olun, ister üniversite de hoca olun, ister avukat olun ister doktor olun ama mutlaka meseleye farklı bakmasını bilin. Üniversite hocamız bakın proje yazdı. Normalde hocam üniversitede ders veriyor. Kendi görevleri var. Yapacak işleri var. Ama ne oldu. Ben bunların dışında farklı bir şey yapabilirim dedi. Meseleye farklı baktı ve bir fikir ortaya çıkardı. Bu fikri kâğıda döktü. Arkasından da model oluşturdu. Ben öğrenciyim benden ne olur demeyin. Lise talebesinin de ortaokul öğrencisinin de, üniversite öğrencisin de, orta yaşta veya yaşlı birinin de önü açık. Siz de kendi alanınızda farklı sistemler geliştirebilir. Girişimci olabilirsiniz. Trakya Bölgesinden de güzel girişimciler çıkacağına inanıyorum. Burada büyük bir emek var. Burada emeği geçen Üniversitemize, hocamıza ve Kalkınma Ajansı çalışanlarına ve siz değerli akademisyenlere teşekkür ediyorum’’.

Uygulama süresi 9 aya olan projenin amaçları arasında 200 girişimcinin seçimi, İleri teknoloji veya sosyal girişimcilerin ortaya çıkarılması, bu girişimcilere 72 saat teorik, 36 saat kuluçka ve atölye çalışmaları kapsamında 108 saat girişimcilik eğitimi verilmesi bulunuyor.

Projenin faaliyetleri arasında, “G8/G20 Gelişmişlik Trendleri ve Vizyon 2023 Odaklı Farkındalık Çalıştayı” düzenlenmesi, NKÜ Merkez Kampüsü merkezli olmak üzere Çorlu Mühendislik Fakültesi’nde faaliyet gösterecek “Tematik İş Geliştirme ve Hızlandırıcı Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi”nin kurulması, 200 girişimci arasından seçilecek 50 projenin ön kuluçka sürecine alınması, ön kuluçka sürecine alınan 50 proje için mentör temini ve girişimci-proje-mentör eşleştirilmesi, eşleştirme gerçekleştirilen 10 finalistin seçilmesi ve dereceye giren projelerin ödüllendirilmesi, “Girişimcilik Model Kitabı” oluşturulması ve tanıtımı yer alıyor. 

Namık Kemal Üniversitesi’nin yürütücü olduğu Projenin ortakları arasında; Tekirdağ Milli Eğitim Müdürlüğü, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası bulunuyor. Ayrıca Girişim Araştırma Geliştirme iş ve Yatırım Profesyonelleri Derneği, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, NKÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. projenin iştirakçileri arasında yer alıyor.    

 

FOTOĞRAFLAR

Genel Sekreter Şahin: “Her Yaş ve Meslek Grubundan Girişimci Çıkabilir”Genel Sekreter Şahin: “Her Yaş ve Meslek Grubundan Girişimci Çıkabilir”

DİĞER HABERLER

Yöresel Ürünleri Fuarı YÖREX Açıldı14 Eylül 2017Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ve Anadolu´nun yöresel ürünlerinin ulusal ve uluslararası pazarlarda tanıtılması amacı taşıyan Yöresel ürünler Fuarı törenle açıldı. Fuara dördüncü kez katılan Trakya Kalkınma Ajansı Trakya oda ve borsalarına üye firmalar ile fuarda yerini aldı. Kırklareli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Tesislerinin Açılışı Yapıldı14 Eylül 2017Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Kırklareli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Tesisleri’nin açılışı TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirildi. Trakyalı Firmalar WorldFood İstanbul’da Ürünlerini Tanıttı14 Eylül 2017Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen ve 25.kez sektörü bir araya getiren Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknoloji Fuarı WorldFood İstanbul, 7- 10 Eylül tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Trakya 2.Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nde Yerini Aldı9 Eylül 2017Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG)´nun öncülüğünde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı desteğiyle düzenlenen "2.Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi” 6-7 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetini Vatandaşın Ayağına Getiren Proje 29 Ağustos 20172016 yılı Sosyo -Ekonomik Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin hazırladığı‘’Ağız Sağlığınız İçin Yolları Aştık Kapınıza Ulaştık’’ projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
  Yükleniyor...