Edirne’de Tematik Teknopark Kuruluyor

Edirne’de Tematik Teknopark Kuruluyor
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017 | Toplam Okunma: 555
Trakya Teknopark A.Ş tarafından Trakya Kalkınma Ajansı 2016 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında hazırlanan ‘’Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporu’’ projesinin tanıtım toplantısı Trakya Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Rektörlük binasında gerçekleşen toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erhan Tabakoğlu, Rektör Yard.Prof.Dr.Mümin Şahin, Trakya Teknopark Yönetim Kurulu üyeleri ile üniversiteden akademisyenler katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, şunlara değindi: ‘’Trakya Üniversitesi teknolojiden tarıma, tarımdan hayvancılığa, sosyal kalkınmadan sınai kalkınma kadar köklü üniversite olması sebebiyle birçok alanda, bilgi birikimi ve tecrübesi ile bölgemizde öncü ve önder bir üniversitedir. Yeni Nesil Teknopark tüm Türkiye’de ve Balkanlar da cazibe merkezi olacak. Bilginin birikimin ve becerinin merkezi olacak. Üniversitemiz yeni nesil Teknoparklar ile hem Trakya için hem de Balkanlar için cazibe merkezi olacak. Bu noktada birlikte çalışıyoruz. Üniversite sanayi işbirliği noktasında Teknopark için verdiğimiz emeğin karşılığını almalıyız. Bekleyecek kaybedecek vaktimiz yok. Atacağımız adımları iyi hesaplayarak atmalıyız. Bu adımları atarken de Bölgenin sanayicileri, Bölgenin insanı ve paydaşlarımız bu işi kabul edecekse yapmalıyız. Artık eski anlayış yok. Hükümetimiz Ankara’dan gelen talepler çerçevesinde değil, bölgeden gelen talepler doğrultusunda iş yapın diyor. Bölgesel kalkınma ülkesel kalkınmanın anahtarıdır. Zaten Kalkınma Ajanslarının kuruluş felsefesi de budur. Başta Sayın Rektörümüz olmak üzere emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.’’

Toplantı Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporuna ilişkin sunum yapılmasıyla devam etti. Sunumda Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporu’nun hazırlanmasında yapılan faaliyetler anlatıldı.

Trakya Teknopark A.Ş’nin hazırladığı, Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporu’nun tanıtım toplantısında öncelikle Agropark projesinin yapılması, IPA projesinin yazılması kararı alındı. IPA projesinin yazılması için üniversitenin akademisyenlerinden ve Trakya Kalkınma Ajansı uzmanlarından oluşan bir ekip kurulması konusunda uzlaşıldı.

Tematik teknopark kurulması ile ilgili 2 alternatif üzerinde duruldu. Birincisi alternatif, tarım başlığında tematik teknopark, ikinci alternatif olarak da tarım, enerji, çevre, turizm ve bilişim üzerine teknopark kurulması tartışıldı.

Agropark projesi için yeni bir toplantı yapılması ve çalışmalara başlanmasına karar verildi. Ve toplantı sona erdi.

Hazırlanan projenin genel amaçları arasında Prof. Dr. Ahmet T.Karadeniz Yerleşkesinde bulunan 48.038,59 m2 arazide yapılması planlanan Tematik Teknopark Fizibilite Raporunun hazırlanarak, Trakya Bölgesinin üretim altyapısının geliştirilmesine katkıda bulunulması, böylelikle mimari ve mühendislik projeleri çizilecek Teknopark alanı içerisinde ofis, laboratuar ve üretim alanlarının büyüklüklerinin saptanması, altyapı ve alanların ortaya konulması, ayrıca Teknoparkın sürdüreceği faaliyetler yoluyla uzun vadede Trakya Bölgesi’nin ar-ge, tasarım ve inovasyon altyapısının gelişmesine katkı sağlaması yer alıyor.

FOTOĞRAFLAR

Edirne’de Tematik Teknopark Kuruluyor

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...