Edirne’de Tematik Teknopark Kuruluyor

Edirne’de Tematik Teknopark Kuruluyor
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017 | Toplam Okunma: 442
Trakya Teknopark A.Ş tarafından Trakya Kalkınma Ajansı 2016 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında hazırlanan ‘’Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporu’’ projesinin tanıtım toplantısı Trakya Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Rektörlük binasında gerçekleşen toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erhan Tabakoğlu, Rektör Yard.Prof.Dr.Mümin Şahin, Trakya Teknopark Yönetim Kurulu üyeleri ile üniversiteden akademisyenler katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, şunlara değindi: ‘’Trakya Üniversitesi teknolojiden tarıma, tarımdan hayvancılığa, sosyal kalkınmadan sınai kalkınma kadar köklü üniversite olması sebebiyle birçok alanda, bilgi birikimi ve tecrübesi ile bölgemizde öncü ve önder bir üniversitedir. Yeni Nesil Teknopark tüm Türkiye’de ve Balkanlar da cazibe merkezi olacak. Bilginin birikimin ve becerinin merkezi olacak. Üniversitemiz yeni nesil Teknoparklar ile hem Trakya için hem de Balkanlar için cazibe merkezi olacak. Bu noktada birlikte çalışıyoruz. Üniversite sanayi işbirliği noktasında Teknopark için verdiğimiz emeğin karşılığını almalıyız. Bekleyecek kaybedecek vaktimiz yok. Atacağımız adımları iyi hesaplayarak atmalıyız. Bu adımları atarken de Bölgenin sanayicileri, Bölgenin insanı ve paydaşlarımız bu işi kabul edecekse yapmalıyız. Artık eski anlayış yok. Hükümetimiz Ankara’dan gelen talepler çerçevesinde değil, bölgeden gelen talepler doğrultusunda iş yapın diyor. Bölgesel kalkınma ülkesel kalkınmanın anahtarıdır. Zaten Kalkınma Ajanslarının kuruluş felsefesi de budur. Başta Sayın Rektörümüz olmak üzere emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.’’

Toplantı Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporuna ilişkin sunum yapılmasıyla devam etti. Sunumda Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporu’nun hazırlanmasında yapılan faaliyetler anlatıldı.

Trakya Teknopark A.Ş’nin hazırladığı, Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporu’nun tanıtım toplantısında öncelikle Agropark projesinin yapılması, IPA projesinin yazılması kararı alındı. IPA projesinin yazılması için üniversitenin akademisyenlerinden ve Trakya Kalkınma Ajansı uzmanlarından oluşan bir ekip kurulması konusunda uzlaşıldı.

Tematik teknopark kurulması ile ilgili 2 alternatif üzerinde duruldu. Birincisi alternatif, tarım başlığında tematik teknopark, ikinci alternatif olarak da tarım, enerji, çevre, turizm ve bilişim üzerine teknopark kurulması tartışıldı.

Agropark projesi için yeni bir toplantı yapılması ve çalışmalara başlanmasına karar verildi. Ve toplantı sona erdi.

Hazırlanan projenin genel amaçları arasında Prof. Dr. Ahmet T.Karadeniz Yerleşkesinde bulunan 48.038,59 m2 arazide yapılması planlanan Tematik Teknopark Fizibilite Raporunun hazırlanarak, Trakya Bölgesinin üretim altyapısının geliştirilmesine katkıda bulunulması, böylelikle mimari ve mühendislik projeleri çizilecek Teknopark alanı içerisinde ofis, laboratuar ve üretim alanlarının büyüklüklerinin saptanması, altyapı ve alanların ortaya konulması, ayrıca Teknoparkın sürdüreceği faaliyetler yoluyla uzun vadede Trakya Bölgesi’nin ar-ge, tasarım ve inovasyon altyapısının gelişmesine katkı sağlaması yer alıyor.

FOTOĞRAFLAR

Edirne’de Tematik Teknopark Kuruluyor

DİĞER HABERLER

Yöresel Ürünleri Fuarı YÖREX Açıldı14 Eylül 2017Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ve Anadolu´nun yöresel ürünlerinin ulusal ve uluslararası pazarlarda tanıtılması amacı taşıyan Yöresel ürünler Fuarı törenle açıldı. Fuara dördüncü kez katılan Trakya Kalkınma Ajansı Trakya oda ve borsalarına üye firmalar ile fuarda yerini aldı. Kırklareli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Tesislerinin Açılışı Yapıldı14 Eylül 2017Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Kırklareli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Tesisleri’nin açılışı TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirildi. Trakyalı Firmalar WorldFood İstanbul’da Ürünlerini Tanıttı14 Eylül 2017Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen ve 25.kez sektörü bir araya getiren Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknoloji Fuarı WorldFood İstanbul, 7- 10 Eylül tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Trakya 2.Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nde Yerini Aldı9 Eylül 2017Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG)´nun öncülüğünde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı desteğiyle düzenlenen "2.Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi” 6-7 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetini Vatandaşın Ayağına Getiren Proje 29 Ağustos 20172016 yılı Sosyo -Ekonomik Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin hazırladığı‘’Ağız Sağlığınız İçin Yolları Aştık Kapınıza Ulaştık’’ projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
  Yükleniyor...