Edirne’de Tematik Teknopark Kuruluyor

Edirne’de Tematik Teknopark Kuruluyor
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017 | Toplam Okunma: 789
Trakya Teknopark A.Ş tarafından Trakya Kalkınma Ajansı 2016 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında hazırlanan ‘’Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporu’’ projesinin tanıtım toplantısı Trakya Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Rektörlük binasında gerçekleşen toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erhan Tabakoğlu, Rektör Yard.Prof.Dr.Mümin Şahin, Trakya Teknopark Yönetim Kurulu üyeleri ile üniversiteden akademisyenler katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, şunlara değindi: ‘’Trakya Üniversitesi teknolojiden tarıma, tarımdan hayvancılığa, sosyal kalkınmadan sınai kalkınma kadar köklü üniversite olması sebebiyle birçok alanda, bilgi birikimi ve tecrübesi ile bölgemizde öncü ve önder bir üniversitedir. Yeni Nesil Teknopark tüm Türkiye’de ve Balkanlar da cazibe merkezi olacak. Bilginin birikimin ve becerinin merkezi olacak. Üniversitemiz yeni nesil Teknoparklar ile hem Trakya için hem de Balkanlar için cazibe merkezi olacak. Bu noktada birlikte çalışıyoruz. Üniversite sanayi işbirliği noktasında Teknopark için verdiğimiz emeğin karşılığını almalıyız. Bekleyecek kaybedecek vaktimiz yok. Atacağımız adımları iyi hesaplayarak atmalıyız. Bu adımları atarken de Bölgenin sanayicileri, Bölgenin insanı ve paydaşlarımız bu işi kabul edecekse yapmalıyız. Artık eski anlayış yok. Hükümetimiz Ankara’dan gelen talepler çerçevesinde değil, bölgeden gelen talepler doğrultusunda iş yapın diyor. Bölgesel kalkınma ülkesel kalkınmanın anahtarıdır. Zaten Kalkınma Ajanslarının kuruluş felsefesi de budur. Başta Sayın Rektörümüz olmak üzere emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.’’

Toplantı Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporuna ilişkin sunum yapılmasıyla devam etti. Sunumda Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporu’nun hazırlanmasında yapılan faaliyetler anlatıldı.

Trakya Teknopark A.Ş’nin hazırladığı, Trakya Üniversitesi Tematik Teknopark Fizibilite Raporu’nun tanıtım toplantısında öncelikle Agropark projesinin yapılması, IPA projesinin yazılması kararı alındı. IPA projesinin yazılması için üniversitenin akademisyenlerinden ve Trakya Kalkınma Ajansı uzmanlarından oluşan bir ekip kurulması konusunda uzlaşıldı.

Tematik teknopark kurulması ile ilgili 2 alternatif üzerinde duruldu. Birincisi alternatif, tarım başlığında tematik teknopark, ikinci alternatif olarak da tarım, enerji, çevre, turizm ve bilişim üzerine teknopark kurulması tartışıldı.

Agropark projesi için yeni bir toplantı yapılması ve çalışmalara başlanmasına karar verildi. Ve toplantı sona erdi.

Hazırlanan projenin genel amaçları arasında Prof. Dr. Ahmet T.Karadeniz Yerleşkesinde bulunan 48.038,59 m2 arazide yapılması planlanan Tematik Teknopark Fizibilite Raporunun hazırlanarak, Trakya Bölgesinin üretim altyapısının geliştirilmesine katkıda bulunulması, böylelikle mimari ve mühendislik projeleri çizilecek Teknopark alanı içerisinde ofis, laboratuar ve üretim alanlarının büyüklüklerinin saptanması, altyapı ve alanların ortaya konulması, ayrıca Teknoparkın sürdüreceği faaliyetler yoluyla uzun vadede Trakya Bölgesi’nin ar-ge, tasarım ve inovasyon altyapısının gelişmesine katkı sağlaması yer alıyor.

FOTOĞRAFLAR

Edirne’de Tematik Teknopark Kuruluyor

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...