İpsala’dan Ali Kuşçu’lar Çıkacak

İpsala’dan Ali Kuşçu’lar Çıkacak
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2017 | Toplam Okunma: 467
Sosyo-Ekonomik Mali Destek Programı programı kapsamında TRAKYAKA’dan destek alan İpsala Anadolu Lisesi’nin hazırladığı ‘’Evrenin Sınırlarına Yolculuk’’ projesi kapsamında yapılan Ali Kuşçu Uzayevi’nin açılışı törenle gerçekleştirildi.

İpsala İmam Hatip Lisesi’nin bahçesinde gerçekleştirilen törene Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Mehmet Engin, İpsala Anadolu Lisesi Müdürü, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, veliler ve davetliler katıldı. Törende bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, İpsala’da birçok proje yaptıklarını vurguladı. Şahin, konuşmasının devamında şunları söyledi: ‘’İpsala’nın geleceği için burada hocalarımız çalışıyor. Burada Kalkınma Ajansı olarak bize düşen görev hem maddi hem manevi olarak sizin yanınızda durmak, destek olmaktır. Bu anlamda İpsala ile birçok proje yaptık. Her geçen yıl İpsala’ya farklı alanlarda destek vermeye çalışıyoruz. Fakat bugünkü proje çok farklı bir proje. Adı itibariyle de Ali Kuşçu. Geçmiş ile geleceği birleştiren bir proje. Nasıl geçmişte bilim ve sanatta önde isek bu anlamda da inşallah İpsala’dan Ali Kuşçu’lar çıkacak. İnanıyorum ki bu proje çevre ilçelere ve diğer illere örnek bir proje olacak. Biz de istiyoruz ki bu proje ile İpsala öncü olsun. Beşeri sermayeyi artırsın. Ben burada okul müdürlerimize, kurum müdürlerimize, sayın kaymakamımıza ve projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bir daha ki projede görüşmek üzere diyorum.’’

Açılış töreni sonrasında ziyaretçiler İpsala Ali Kuşçu Uzayevi’nde gösterilen kısa filmde uzayı keşfetmenin heyecanını yaşadılar.

Projenin genel amaçları arasında, öğrencilerde ve gençlerde; bilimsel düşünme becerilerinin kazandırılması ve geliştirilmesi, bilimsel gözlem becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilerin neden-sonuç ilişkileri kurmalarının sağlanması, öğrenci ve gençlerin problem çözme becerilerinin geliştirilmesi, uzay ile ilgili farkındalığın artırılması, uzay kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması, Dünya’nın eşsizliği ve korunması gerektiği farkındalığının oluşturulması ve gençlerin yeni fikirleri üretmesi yer almaktadır.

İpsala Anadolu Lisesi tarafından proje ortağı İpsala İmam Hatip Lisesi bahçesine kurulan Planetaryum(Uzayevi) ile burada uzay ve bilim konularında öğrencilere çeşitli etkinliklerle özel gösteriler düzenlenmesi projenin özel amaçları arasında yer almaktadır.

Uygulama süresi 12 ay süren, toplam bütçesi 165.489 TL olan projenin 148.940 TL’lik %90’na denk gelen kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanmaktadır.

 

 

FOTOĞRAFLAR

İpsala’dan Ali Kuşçu’lar Çıkacakİpsala’dan Ali Kuşçu’lar Çıkacak

DİĞER HABERLER

Yöresel Ürünleri Fuarı YÖREX Açıldı14 Eylül 2017Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ve Anadolu´nun yöresel ürünlerinin ulusal ve uluslararası pazarlarda tanıtılması amacı taşıyan Yöresel ürünler Fuarı törenle açıldı. Fuara dördüncü kez katılan Trakya Kalkınma Ajansı Trakya oda ve borsalarına üye firmalar ile fuarda yerini aldı. Kırklareli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Tesislerinin Açılışı Yapıldı14 Eylül 2017Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Kırklareli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Tesisleri’nin açılışı TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirildi. Trakyalı Firmalar WorldFood İstanbul’da Ürünlerini Tanıttı14 Eylül 2017Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen ve 25.kez sektörü bir araya getiren Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknoloji Fuarı WorldFood İstanbul, 7- 10 Eylül tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Trakya 2.Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nde Yerini Aldı9 Eylül 2017Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG)´nun öncülüğünde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı desteğiyle düzenlenen "2.Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi” 6-7 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetini Vatandaşın Ayağına Getiren Proje 29 Ağustos 20172016 yılı Sosyo -Ekonomik Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin hazırladığı‘’Ağız Sağlığınız İçin Yolları Aştık Kapınıza Ulaştık’’ projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
  Yükleniyor...