Edirne Kent Belleği Müzesi Ziyarete Açıldı

Edirne Kent Belleği Müzesi Ziyarete Açıldı
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2017 | Toplam Okunma: 808
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Edirne Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Edirne” projesi kapsamında hazırlanan Edirne Kent Müzesi kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Açılış törenine Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabak, davetliler ve Edirneliler katıldı. Törende konuşan Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Kent Müzesi’nin kente hayırlı olmasını diledi. Vali Özdemir şunları söyledi: ‘Edirne’yi tanımaya, Edirne’yi anlamaya değil; ben Edirne’yi yaşamaya çalışıyorum çünkü Edirne’yi yaşamazsanız, Edirne’yi tanıyamazsınız; Edirne’yi anlayamazsınız. Sizlerle birlikte Edirne’yi yaşamak, İstanbul’u Fetheden Fatih Sultan Mehmet’le hemşehri olmak gurur verici. Bu Kent Müzesi, Edirne’de yaşanan tarihi anlayışın; ete kemiğe bürünen hali. Aslında bu kadar uzun tarihi olan bir kente bu kadar az kent müzesi olması kabul edilebilir bir şey değildi. Edirne’nin her bir noktası aslında açık hava müzesi. Bu projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

Edirne’nin 1. Murat tarafından fethinin 656. yıl dönümü olan 5 Mayıs’ta kapılarını ziyaretçilere açan Edirne Kent Müzesi’nin açılışında Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin bir konuşma yaptı. Şahin konuşmasında ecdat yadigarı olan eserleri tekrar kullanıma kazandırmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve şunları söyledi:” Kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına Edirne Osmanlı’nın izlerini taşıyor. İmparatorluğun Avrupa’daki ilk başkenti olan Edirne nice el değmemiş ve yenilemeyi bekleyen eseri bağrında taşıyor. Biz kurum olarak desteklediğimiz bazı kamu ve özel sektör projeleriyle bunların bazılarını ayağa kaldırdık. Hepinizin bildiği gibi Edirne’nin en eski Türk evi olan Necmi İğe evinin halen yenilemesi devam ediyor. Bu binanın yenilemesi tamamlandığında kurumumuzun Edirne Yatırım Destek Ofisi olarak hizmet verecek. Bugün de Hafızağa Konağı’nı Edirne Kent Müzesi olarak kentin hizmetine katıyoruz. Bu güzel işin gerçekleşmesinde pay sahibi olmaktan mutluluk duyuyoruz. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutlar, bu güzel eserin Edirne’ye ve Edirnelilere hayırlı olmasını dilerim.”

Açılış törenin ev sahibi olarak Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da bir konuşma yaptı. Edirne’de toplam 8 müzenin bulunduğunu ve bu müzelere yılda gelen ziyaretçi sayısının da 630 bin kişi olduğunu belirten Gürkan, “Eskişehir hep çok örnek gösterilir. Eskişehir’deki tüm müzelerin ziyaretçi sayısı 300 bin. Ziyaretçi sayısı bakımından Eskişehir’in 2 katından 1 fazlayız. Edirne Kent Müzesi, resmi müze olarak 7’inci, tümüyle birlikte 9’uncu müze olarak envantere giriyor. Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu kentte daha çok müzeye ihtiyacımız var. Daha fazla müzemiz olması gerekiyor.  Hedefimiz bu sayıyı asgari 20 müzeye ulaştırmak. Edirne Kent Müzesi’ni anaç bir müze olarak düşünüyorum. Bir süre sonra Kırkpınar Müzesi’ni ardından Göç Müzesi’ni ardından Saray Mutfağı Müzesi’ni kurmamız lazım. Bu sayıyı 20’ye çıkararak, Edirne’deki turistik destinasyon sayısını daha da artıracağız. Muhteşem bir Sağlık Müzemiz var. İnanıyorum ki, Kent Müzesi de yeni bir alan olacak”dedi.

Konuşmaların ardından Edirne Kent Müzesi’nin açılışı yapıldı. Vali Günay Özdemir ve beraberindekiler Müze’yi gezerek oluşturulan bölümler ve eserler hakkında Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan bilgi aldılar.

 

Müze Edirne’nin 8300 Yıllık Geçmişine Tanıklık Ediyor

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Edirne Belediyesinin hazırladığı, “Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Edirne” isimli proje ile restore edilen Konağın yenilemesi ve teşrifatı için toplam 1.128.165 TL harcandı. % 55’i Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanan proje 18 ayda tamamlandı. Müzede Edirne Kenti’nin kuruluşundan bugüne kadar tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin gelişimi ve bu gelişim süreci içinde önem arz eden şahıslar, olaylar ve kentin kırılma dönemlerine ilişkin araştırmalar ve bu araştırmalar yoluyla tüm sergi ve sunum alanlarına yer verildi. Proje kapsamında oluşturulan bütçenin % 15’i Hafızağa Konağı’nın yenilenmesine harcanırken, geri kalan kısım ile müze sergileme elemanları, mobilyalar, vitrinler, pano konstrüksiyonları, dekorlar, canlandırma figürler, diorama maketler, maketler ve replikalar, dokunmatik bilgisayarlar, led ekranlar, projeksiyonlar, yazılımlar, ek donanımlar, video projeksiyonları, ses prodüksiyonları ve aydınlatmalara harcandı.  

FOTOĞRAFLAR

Edirne Kent Belleği Müzesi Ziyarete AçıldıEdirne Kent Belleği Müzesi Ziyarete AçıldıEdirne Kent Belleği Müzesi Ziyarete Açıldı

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...