Genel Sekreter Şahin Haziran Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Genel Sekreter Şahin Haziran Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2017 | Toplam Okunma: 310
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Haziran ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Tekirdağ’da Ocak-Haziran Döneminde İhracatta Artış

Trakya Bölgesi Haziranayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Haziranihracat rakamlarına baktığımızdaTekirdağ ilinin Haziran ayında 73,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz.2017 yılı ile 2016 yılı Ocak-Haziran dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2017 yılı Ocak-Haziran döneminde 396,9 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 44,5 milyon dolar artmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 15,9 milyon dolarlık azalış meydana gelmiştir. Edirne 2017 yılı Haziran ayında 2,9 milyon dolar, 2017 yılı Ocak-Haziran döneminde 15,8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatı 1,9 milyon dolar azalmıştır.

Kırklareli’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülke Nijerya

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2017 Haziran ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülkenin Bulgaristan olduğunu görüyoruz. Bulgaristan’ı Arnavutluk, Güney Sudan, Nijerya ve Tayland takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2017 yılı Haziran ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Nijerya olmuştur. Nijerya’yı Hollanda, Almanya, Hong Kong ve Bulgaristan izlemiştir. Tekirdağ’ın 2017 Haziran ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur.  Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin Avrupa ülkeleri olduğu dikkat çekmektedir.

Bölgemizde Haziran ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 43, Kırklareli ’de 21, Edirne’de ise 20 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 4, Kırklareli’de 3 ve Edirne’de 2 şirketin kapandığını görüyoruz.”

TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyon %9.36, Bölgemizde ise %9.28 olarak gerçekleşmiştir. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Haziranayında bir önceki aya göre %0,07artış göstermiştir.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetimi Enez’de Bir Araya Geldi31 Temmuz 2017Trakya Kalkınma Ajansı Temmuz ayı olağan yönetim kurulu toplantısı yapıldı. Edirne’nin Enez İlçesi’nde İstanbul Üniversitesi Prof.Dr.Nazım Terzioğlu Kültür ve Eğitim Kampüsünde gerçekleştirilen toplantı Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi başkanlığında yapıldı. Girişimci Adaylar Sertifikalarını Aldılar27 Temmuz 2017Trakya Kalkınma Ajansı, KOSGEB ve Ahmetbey Belediyesi işbirliğinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kursunu başarıyla tamamlayan 30 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Genç Girişimci Adaylara Sertifikaları Törenle Verildi26 Temmuz 2017Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB işbirliğinde, Genç MÜSİAD Tekirdağ organizasyonuyla 24 kişiye girişimcilik eğitimi verildi. 8-11 Mayıs 2017 tarihleri arasında verilen eğitimi başarıyla tamamlayan 24 genç girişimci adayına sertifikaları düzenlenen törenle teslim edildi. Hizmet Kalitesinde Mükemmellik Projesinin İmzaları Atıldı26 Temmuz 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 2017 yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin hazırladığı “Hizmet Kalitesinde Mükemmellik” isimli projenin imzaları atıldı. Lüleburgaz Belediyesi’ne TRAKYAKA’dan Eğitim Desteği26 Temmuz 2017Lüleburgaz Belediyesi tarafından hazırlanan ‘’Yenilikçi Girişimcilik Alanında Belediyecilik Hizmetlerinde Kurumsal Kapasitenin Artırılması ve Eğiticinin Eğitimi’’isimli proje 2017 yılı Teknik Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı’ndan destek almaya hak kazandı.
  Yükleniyor...