Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetini Vatandaşın Ayağına Getiren Proje

Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetini Vatandaşın Ayağına Getiren Proje
Eklenme Tarihi: 29 Ağustos 2017 | Toplam Okunma: 563
2016 yılı Sosyo -Ekonomik Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin hazırladığı‘’Ağız Sağlığınız İçin Yolları Aştık Kapınıza Ulaştık’’ projesinin kapanış toplantısı yapıldı.

Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde gerçekleşen kapanış toplantısına Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr.M.İshak Yıldırım, EKHB İdari Hizmetler Başkanı Selma Heves Yılmaz, Tıbbİ Hizmetler Başkanı Ali Kaya, Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt.Alparslan Bülbül, Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Müdürü Ataman Alkan, Edirne Halk Sağlığı Müdürü Dr.Muhsin Kişioğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yrd Erdinç Topçu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Bülbül, İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Dilek Öner, Edirne Otizm Derneği temsilcileri, otizmli çocuk annesi Vildan Çekili Koç ve basın mensupları katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunlara değindi: “Ağız ve diş sağlığı, sağlığın önemli bir parçası. Bunun bilinci ile hareket ettik ve böyle güzel ve örnek bir projeye destek verdik. Bu anlamda son derece mutluyum. Verilen destek ile alınan gezici klinik aracı sayesinde diş hekiminin muayenehanesinde olan tüm hizmetler artık vatandaşın ayağına gidecek. Böylece, Edirne ilimizde sağlıklı beslenme, diş fırçalama konularında vatandaşlarımız bilinçlendirilip, muayene edilecek.  Özellikle kırsal kesimde ve ayrıca şehir merkezine uzak olup da hastaneye gelemeyen engelli vatandaşlarımız için özel olarak yerinde teşhis ve tedavi gerçekleştirmek üzere hazırlanan bu aracın büyük katkısı olacak. Ben bu vesile ile başta EKHB Genel Sekreter olmak üzere projede emeği geçenlere şükranlarımı sunuyor, projenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum’’

Otizmli çocuk annesi Vildan Çekili Koç da yaptığı konuşmada, kendi çocuğunun da bu hizmetten yararlandığını ve verilen bu hizmetin son derece insan odaklı ve faydalı bir hizmet olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri gezici tam donanımlı diş tedavi aracının açılışını yaparak, araçta incelemelerde bulundu.

Projenin hayata geçirilmesiyle; TR21 Trakya Bölgesinde gezici tam donanımlı diş tedavi aracı ile ağız ve diş sağlığı hizmeti sunularak, bölgede ilk örnek uygulama olması yönüyle yenilik kültürün geliştirilmesine katkı sağlanmış; engelli bireylere zamanında yapılan koruyucu ve iyileştirici tedaviler sayesinde engelli bireylerin yaşam kaliteleri arttırılmış ve aile bireylerinin engelli bireyleri merkezlere getirme sürecinde yaşadıkları problemler giderilmiştir. Ayrıca kırsal kesimde yaşayan bireylerin tedavileri zamanında yapılarak diş kayıplarının önüne geçilerek yaşam kaliteleri arttırılmıştır. Bunun neticesinde, kırsal kesimde yaşayan çocuklara verilen koruyucu ve tedavi edici hizmetler sayesinde, diş çürük oranı ve kayıpları azaltılarak ağız ve diş sağlığı düzeyi yükseltilmiştir.

Toplam bütçesi 247.898 TL olan projenin 222.885 TL'lik %89,91 denk gelen kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı.

FOTOĞRAFLAR

Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetini Vatandaşın Ayağına Getiren Proje Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetini Vatandaşın Ayağına Getiren Proje

DİĞER HABERLER

Trakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını Tamamladı15 Şubat 2018Ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı önderliğinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da toplantılar yapıldı. Turizm Profesyonelleri EMITT’te Bir Araya Geldi29 Ocak 2018Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan, turizm sektörü temsilcilerini bir araya getiren EMITT 2018 Uluslararası Turizm Fuarı 25-28 Ocak 2018 tarihlerinde TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. EMITT’e, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Rusya, Balkan Ülkeleri ve İtalya olmak üzere 108 ülkeden 4500 tur operatörü arasından seçilerek davet edilen 650’si katıldı. Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Edirne’de Toplandı18 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Ocak ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı.
  Yükleniyor...