Mutlu Kentin Gözleri Kitapların Sesleri Projesi Sona Erdi

Mutlu Kentin Gözleri Kitapların Sesleri Projesi Sona Erdi
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2017 | Toplam Okunma: 596
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği, Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Anadolu Lisesi ortaklığında yürütülen ‘’Mutlu Kentin Gözleri Kitapların Sesleri Projesi’’ ile yapılan Görme Engelliler Sesli Kütüphanesinin açılışı törenle gerçekleştirildi.

Tekirdağ Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen kapanış toplantısına Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mamut Şahin, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, Süleymanpaşa Belediye Başkan Vekili Berkay Çakır, Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Mustafa Dönmez, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünal Mamur, Süleymanpaşa Halk Eğitim Merkezi Müdürü Suat Aydın, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı. Törende bir konuşma yapan Genel Sekreter Şahin konuşmasında şunları vurguladı.’’ Öncelikle bugün sizleri burada görmekten büyük mutlulukduyduğumu ifade etmek istiyorum. Kalkınma Ajansı olarak şimdiye dek yüzlerce projeye destek verdik.Güzel Trakya’mıza birçok eser kazandırdık.Bunların bazıları ekonomik kalkınma, bazıları sosyal kalkınma bazıları istihdama yönelik bazıları çevre ile alakalı projelerdi. Her projenin ortaya çıkardığı bir katma değer var ve biz Kalkınma Ajansı olarak bu katma değer ile bölgemizin geleceğini şekillendiriyoruz.Tüm paydaşlarımız ile insanımıza yatırım yapıyoruz.Ancak bugünkü proje bu saydıklarımdan çok çok farklı bir alana hitap ediyor. Çok daha özel ve kıymetli bu proje, toplumumuzun engelli bireylerine yönelik hazırlanmış, çok önemli bir proje.Ben şahsen, engellilere yönelik projeleri diğerlerinden biraz ayrı tutuyorum, çünkü bu projelerin bölgemizin sosyal kalkınmasına ve insanımızın yaşam kalitesine sunduğu katkı rakamlarla ölçülmeyecek kadar büyük. Bazı projelerin verimi bire üçtür, bazı projelerin ise bire ondur. Hatta yer yer bire yüzdür.Yani bir ekersiniz, yüz alırsınız. Bu projede verimi yüksek olanlardan. Biz Trakya Kalkınma Ajansı olarak üç ilimizde engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak 16 projeye destek verdik. Toplam harekete geçirdiğimiz kaynak 2,6 Milyon TL. Yararlanıcılar arasında görme engelliler, işitme engelliler, zihinsel engelliler var. Yani bu anlamda çok nitelikli işlere fon sağladık, engelli kardeşlerimizin toplumla bütünleşmelerinin önündeki engelleri kaldırdık, kaldırmaya da devam edeceğiz. Bugün burada da benzer bir hizmet için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği sağ olsunlar, bizim 2016 yılı Sosyo-Ekonomik Mali Destek programımıza çok güzel bir proje ile başvuruda bulundular. 228 bin TL’lik bütçesi olan bir proje ile hepinizin de bildiği gibi Tekirdağ Anadolu Lisesi’ne görme engelliler için bir kütüphane yapıldı. Bu kütüphane ile talep eden tüm görme engelli vatandaşlarımız, bakın sadece öğrenci demiyorum, çünkü bu imkân tüm görme engelli vatandaşlarımızın kullanımına açık, birçok yazılı esere ulaşım imkânı yakalayacaklar. Sözlerimi noktalamadan evvel projenin gerçekleşmesinde katkı sunanlara teşekkür eder, projenin hayırlara vesile olmasını temenni ederim.’’

Tekirdağ Anadolu Lisesi bahçesinde bulunan sesli kütüphane binası, düzenlenen törenle açılırken, törende ayrıca Braille Alfabesi ve Baston Kullanma eğitici eğitimlerinde başarılı olan kursiyerlere sertifikaları Genel Sekreterimiz Mahmut Şahin tarafından verildi. Ardından projeye katkılarından ötürü Genel Sekreterimize teşekkür belgesi takdim edildi.

Hayata geçirilen proje ile Mutlu Kentin Gözleri Kitapların Sesleri Görme Engelliler Kütüphanesi şehrimize kazandırılmış, görme engellilere sesli içerik sağlayacak bir hizmet birimi oluşturulmuş bu kapsamda da Tekirdağ Anadolu Lisesi personeline kabartma yazı ve serbest hareketler eğiticinin eğitim kursu verilmiştir. Bununla birlikte görme engellilere kabartma yazı ve serbest hareketler eğitimi verilerek görme engellilerin sosyal ortamlara girmelerine katkı sağlanmıştır. Ayrıca proje ile Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği’ne ait web sitesi de kurulmuştur.

Toplam bütçesi 228.754 TL olan projenin 205.837 TL’lik %90’na denk gelen kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı.

FOTOĞRAFLAR

Mutlu Kentin Gözleri Kitapların Sesleri Projesi Sona ErdiMutlu Kentin Gözleri Kitapların Sesleri Projesi Sona Erdi

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...