Genel Sekreter Şahin: “Bölgedeki Diğer Köylere Örnek Olacak Bir Projeye Destek Verdik”

Genel Sekreter Şahin: “Bölgedeki Diğer Köylere Örnek Olacak Bir Projeye Destek Verdik”
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2017 | Toplam Okunma: 485
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında finanse edilen SS.Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Uzunköprü İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ortaklığında yürüttüğü ‘’Güneşin Suya Dokunuşu’’ isimli proje, düzenlenen kapanış toplantısıyla sona erdi.

Projenin kapanış toplantısında Trakya Kalkınma Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, kooperatif üyeleri, Balabanköy muhtarı, köylüler ve basın mensupları hazır bulundu. Proje kapsamında Balabanköy’e kurulan güneş enerji santralinin açılışı yapıldı. Açılışta bir konuşma yapan Genel Sekreter Şahin bir ilk olma özelliği gösteren bu projenin Trakya Bölgesi’ndeki diğer köylere de örnek olmasını dileyerek konuşmasının devamında şunları söyledi: “Sayın kaymakamım ve kıymetli dinleyiciler, hepiniz “Güneşin Suya Dokunuşu” adlı projemizin kapanış toplantısına hoş geldiniz. Herkesi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Bugün öğleden önce yine Edirne’de bir meslek lisemizde proje kapanışına katıldım. Lisemize uygulama sınıfları yaptırdık ve öğrencilerin daha iyi eğitim alması için hazırlanan projeye destek verdik, onun toplantısı vardı. Konu orada eğitimdi, şuanda da burada bambaşka bir konuda hazırlanan en az eğitim kadar değerli bir projenin kapanışını yapıyoruz. Ajansımız şimdiye kadar bölgede 200 milyon TL değerinde kaynağı harekete geçiren, eğitimden sağlığa enerjiden lojistiğe birçok sektöre destek veren bir kamu kurumu. Burda da 523 bin TL’lik güzel bir proje var ve bunun yüzde 65’ini Ajans karşılıyor. Sonucunda kooperatif üyesi çiftçilerimiz kazanacak. Değerli katılımcılar, bilindiği üzere bölgemiz ülkedeki çeltik üretiminin yüzde 65’e yakınını elinde tutuyor. Bizim açımızdan çok stratejik bir ürün. Bu proje Balaban Köyü’nde çeltik üreticilerinin rekabet gücünü artıracak. Yeni projeler yapmalarını teşvik edecek. Proje ile güneş kaynaklarından elde edilen elektrik, çeltik tarlalarının sulanmasında kullanılacak ve her yıl binlerce TL tasarruf edilecek. Uzun vadede muazzam bir kaynak tasarrufu var. Yılda 150 bin TL azalmadan bahsediyoruz. On yılda 1,5 milyon TL yapar kabaca. Tabi proje bununla sınırlı değil. Sulama sistemlerinin yenilenmesi ve teknolojik olarak iyileştirilmesi ile su ve enerji tasarrufu da var. Enerji ihtiyacı yüzde 40 azalacak. Proje ile Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifine üye çiftçilerin karlılığını yükseltecek ve yenilikçi metotlarla katma değeri yüksek olan diğer ürünlerin ekimi için altyapı oluşturacak.Tüm bu avantajlar bir araya toplandığında projenin çok büyük bir katma değer ortaya çıkardığını söylemek isterim. Kimin emeği varsa ellerine sağlık, çok faydalı bir proje yapmışlar. Buradan emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.Bu duygu ve düşünceler ile hepinizi saygı ile selamlıyor, projenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.’’

Projenin hayata geçmesi ile harcanan elektrik miktarı yılda 222.600 kwh düşecek ve 145.332 TL’lik bir tasarruf sağlanacak. Mevcut sistemde 1 dekar için harcanan enerji 138 kwh iken pompaların yenilenmesi ile birlikte bu rakamın 56 kwh’adüşmesi, yani % 40 azalması bekleniyor. Bu sayede SS. Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne üye çiftçiler üretimde girdi maliyetlerini düşürecek ve yenilikçi metotlarla katma değeri yüksek olan diğer ürünlerin ekimi için altyapı oluşturacak.

 

 

FOTOĞRAFLAR

Genel Sekreter Şahin: “Bölgedeki Diğer Köylere Örnek Olacak Bir Projeye Destek Verdik”Genel Sekreter Şahin: “Bölgedeki Diğer Köylere Örnek Olacak Bir Projeye Destek Verdik”

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...