Genel Sekreter Şahin: “Bölgedeki Diğer Köylere Örnek Olacak Bir Projeye Destek Verdik”

Genel Sekreter Şahin: “Bölgedeki Diğer Köylere Örnek Olacak Bir Projeye Destek Verdik”
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2017 | Toplam Okunma: 276
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında finanse edilen SS.Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Uzunköprü İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ortaklığında yürüttüğü ‘’Güneşin Suya Dokunuşu’’ isimli proje, düzenlenen kapanış toplantısıyla sona erdi.

Projenin kapanış toplantısında Trakya Kalkınma Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, kooperatif üyeleri, Balabanköy muhtarı, köylüler ve basın mensupları hazır bulundu. Proje kapsamında Balabanköy’e kurulan güneş enerji santralinin açılışı yapıldı. Açılışta bir konuşma yapan Genel Sekreter Şahin bir ilk olma özelliği gösteren bu projenin Trakya Bölgesi’ndeki diğer köylere de örnek olmasını dileyerek konuşmasının devamında şunları söyledi: “Sayın kaymakamım ve kıymetli dinleyiciler, hepiniz “Güneşin Suya Dokunuşu” adlı projemizin kapanış toplantısına hoş geldiniz. Herkesi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Bugün öğleden önce yine Edirne’de bir meslek lisemizde proje kapanışına katıldım. Lisemize uygulama sınıfları yaptırdık ve öğrencilerin daha iyi eğitim alması için hazırlanan projeye destek verdik, onun toplantısı vardı. Konu orada eğitimdi, şuanda da burada bambaşka bir konuda hazırlanan en az eğitim kadar değerli bir projenin kapanışını yapıyoruz. Ajansımız şimdiye kadar bölgede 200 milyon TL değerinde kaynağı harekete geçiren, eğitimden sağlığa enerjiden lojistiğe birçok sektöre destek veren bir kamu kurumu. Burda da 523 bin TL’lik güzel bir proje var ve bunun yüzde 65’ini Ajans karşılıyor. Sonucunda kooperatif üyesi çiftçilerimiz kazanacak. Değerli katılımcılar, bilindiği üzere bölgemiz ülkedeki çeltik üretiminin yüzde 65’e yakınını elinde tutuyor. Bizim açımızdan çok stratejik bir ürün. Bu proje Balaban Köyü’nde çeltik üreticilerinin rekabet gücünü artıracak. Yeni projeler yapmalarını teşvik edecek. Proje ile güneş kaynaklarından elde edilen elektrik, çeltik tarlalarının sulanmasında kullanılacak ve her yıl binlerce TL tasarruf edilecek. Uzun vadede muazzam bir kaynak tasarrufu var. Yılda 150 bin TL azalmadan bahsediyoruz. On yılda 1,5 milyon TL yapar kabaca. Tabi proje bununla sınırlı değil. Sulama sistemlerinin yenilenmesi ve teknolojik olarak iyileştirilmesi ile su ve enerji tasarrufu da var. Enerji ihtiyacı yüzde 40 azalacak. Proje ile Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifine üye çiftçilerin karlılığını yükseltecek ve yenilikçi metotlarla katma değeri yüksek olan diğer ürünlerin ekimi için altyapı oluşturacak.Tüm bu avantajlar bir araya toplandığında projenin çok büyük bir katma değer ortaya çıkardığını söylemek isterim. Kimin emeği varsa ellerine sağlık, çok faydalı bir proje yapmışlar. Buradan emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.Bu duygu ve düşünceler ile hepinizi saygı ile selamlıyor, projenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.’’

Projenin hayata geçmesi ile harcanan elektrik miktarı yılda 222.600 kwh düşecek ve 145.332 TL’lik bir tasarruf sağlanacak. Mevcut sistemde 1 dekar için harcanan enerji 138 kwh iken pompaların yenilenmesi ile birlikte bu rakamın 56 kwh’adüşmesi, yani % 40 azalması bekleniyor. Bu sayede SS. Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne üye çiftçiler üretimde girdi maliyetlerini düşürecek ve yenilikçi metotlarla katma değeri yüksek olan diğer ürünlerin ekimi için altyapı oluşturacak.

 

 

FOTOĞRAFLAR

Genel Sekreter Şahin: “Bölgedeki Diğer Köylere Örnek Olacak Bir Projeye Destek Verdik”Genel Sekreter Şahin: “Bölgedeki Diğer Köylere Örnek Olacak Bir Projeye Destek Verdik”

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...