Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu

Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2017 | Toplam Okunma: 383
Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.

Yoğun katılımlagerçekleşen açılış törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, TESKİ çalışanları, davetliler ve basın mensupları katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları vuguladı: “Ajans olarak şimdiye dek bölgemize 200 milyon TL değerinde kaynağı aktardık. Eğitimden sağlığa, enerjiden lojistiğe kadar birçok sektöre destek verdik. Bu anlamda bölgemizin hem sosyal hem de ekonomik kalkınması için gerekli projelere destek vermeye devam edeceğiz. Bildiğiniz üzere dünya çapında yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı her geçen yıl artıyor. Türkiye’de bu değişime ayak uyduruyor ve fırsatları değerlendiriyor. Yenilebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin kullanımı ve bu kullanımın yaygınlaşması konusunda biz de elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Çünkü yenilebilir enerji demek çevre dostu temiz enerji ve tasarruf demek, geleceğimize, çocuklarımıza yatırım yapmak demek. Bu proje ile Aşağısevindikli mahallesinde bulunan depolardaki suyun Tekirdağ’a pompalanmasını sağlayan sistem için gerekli elektrik ihtiyacının %15’lik kısmı güneş enerji santralinden karşılanacak. Bunu önemli bir gelişme olarak görüyoruz ve bu tür projelerin devam etmesini temenni ediyoruz.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından güneş enerji santralinin açılışı yapıldı.

Projenin 305,570 Tl’lik kısım TRAKYAKA tarafından karşılandı.

Proje ile Tekirdağ ili Muratlı İlçesi Aşağısevindikli mahallesinde yer alan terfi merkezinin 2.660,33 m2’lik alanına 150kw gücünde fotovoltaikgüneş enerji sistemi kuruldu. Sistem içerisinde 265Wp(wattpeak) gücünde toplam 600 adet güneş paneli yer alıyor. Kurulan güneş panelleri ile bölgenin güneşlenme süreleri dikkate alındığında yıllık ortalama 315.000 kwh elektrik üretiminin yapılması bekleniyor. Proje kapsamında ayrıca kurulan veri kayıt ve uzaktan izleme sistemi ile üretilen elektrik enerjisi anlık olarak takip edilebiliyor.

 

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle KurulduTekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle KurulduTekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...