Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu

Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2017 | Toplam Okunma: 73
Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.

Yoğun katılımlagerçekleşen açılış törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, TESKİ çalışanları, davetliler ve basın mensupları katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları vuguladı: “Ajans olarak şimdiye dek bölgemize 200 milyon TL değerinde kaynağı aktardık. Eğitimden sağlığa, enerjiden lojistiğe kadar birçok sektöre destek verdik. Bu anlamda bölgemizin hem sosyal hem de ekonomik kalkınması için gerekli projelere destek vermeye devam edeceğiz. Bildiğiniz üzere dünya çapında yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı her geçen yıl artıyor. Türkiye’de bu değişime ayak uyduruyor ve fırsatları değerlendiriyor. Yenilebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin kullanımı ve bu kullanımın yaygınlaşması konusunda biz de elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Çünkü yenilebilir enerji demek çevre dostu temiz enerji ve tasarruf demek, geleceğimize, çocuklarımıza yatırım yapmak demek. Bu proje ile Aşağısevindikli mahallesinde bulunan depolardaki suyun Tekirdağ’a pompalanmasını sağlayan sistem için gerekli elektrik ihtiyacının %15’lik kısmı güneş enerji santralinden karşılanacak. Bunu önemli bir gelişme olarak görüyoruz ve bu tür projelerin devam etmesini temenni ediyoruz.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından güneş enerji santralinin açılışı yapıldı.

Projenin 305,570 Tl’lik kısım TRAKYAKA tarafından karşılandı.

Proje ile Tekirdağ ili Muratlı İlçesi Aşağısevindikli mahallesinde yer alan terfi merkezinin 2.660,33 m2’lik alanına 150kw gücünde fotovoltaikgüneş enerji sistemi kuruldu. Sistem içerisinde 265Wp(wattpeak) gücünde toplam 600 adet güneş paneli yer alıyor. Kurulan güneş panelleri ile bölgenin güneşlenme süreleri dikkate alındığında yıllık ortalama 315.000 kwh elektrik üretiminin yapılması bekleniyor. Proje kapsamında ayrıca kurulan veri kayıt ve uzaktan izleme sistemi ile üretilen elektrik enerjisi anlık olarak takip edilebiliyor.

 

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle KurulduTekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle KurulduTekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Trakya Proje Pazarı’nda Dereceye Girenler Belli Oldu9 Kasım 2017Trakya Üniversiteler Birliği ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen Trakya Proje Pazarı yarışması Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda yapıldı.
  Yükleniyor...