Yayla Mahallesi Toplumsal ve Kültürel Hafızasına Kavuştu

Yayla Mahallesi Toplumsal ve Kültürel Hafızasına Kavuştu
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2017 | Toplam Okunma: 486
Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 2014 Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Ali Rıza Efendi Kent Kültür Evi’nin açılışı yapıldı.

Yayla Mahallesi Lale Sokak’ta bulunan Ali Rıza Efendi Kent Kültür Evi’nin açılışına Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Necmi Asan, Yunanistan'ın Edirne Konsolosu Sotiria Theocharidi, Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev, Karadağ Dış İşleri Bakanlığı Diaspora Genel Sekreteri Elvira Bektesi, davetliler ve Kırklarelililer katıldı. Açılış töreni protokol konuşmaları ile başladı. Törende ilk konuşmayı Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yaptı. Şahin konuşmasında şunları söyledi:” Trakya Kalkınma Ajansı olarak tarihi değerlerimizin ayağa kaldırılması ve tekrar kullanıma sunulması konusunda Trakya’da birçok projeye destek verdik. Bu anlamda en yoğun desteği verdiğimiz bölgenin Yayla Mahallesi olduğunu söyleyebiliriz. Sizler de hatırlayacaksınız; bu bölgenin beş-altı yıl önceki durumu cazibe merkezi olmaktan oldukça uzaktı. Kırklareli Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı, diğer kurumlarımız ve özel sektörün yatırım ve destekleri ile Yayla Mahallesi bambaşka bir çehre kazandı. Meydanı çevreleyen yapıların birçoğu elden geçti, yollar ve meydan yenilendi. Biz de kurum olarak yenileme çalışmaları devam eden Dodoğlu Konağı’nı kullanıma hazırlıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl burası Trakya Kalkınma Ajansı’nın yeni Yatırım Destek Ofisi olacak.

Bugün açılışını yapacağımız Kent Kültür Evi’nin 2012 Doğrudan Faaliyet Desteği programı kapsamında rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin de hazırlanmasına destek olmuştuk. Ne mutlu bize ki ecdat yadigârı böyle tarihi bir yapının Kırklarelilerin hizmetine sunulması için yenilenmesine de destek olduk. Belediyemiz bu tescilli yapıyı Kent Kültür Evi olarak kullanacak, burayı gezenler kent kültürüne dair bilgi sahibi olurken Yayla Mahallesinin doğallığını kaybetmemiş dokusuyla birlikte 100-150 yıl öncesini yaşayabilecekler. Projenin gerçekleştirilmesinde en büyük paya sahip olan Kırklareli Belediye Başkanımıza ve tüm ekibine teşekkür etmek istiyorum. Yayla Mahallesi’nin bugünkü görünümüne kavuşmasında çok büyük emekleri oldu. Kent Kültür Evi’nin Kırklarelilere hayırlı olması dileklerimle hepinize ilginizden ve katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”

Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu da Ali Rıza Efendi Kültür Evi'nin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti. Kültür Eviyle Balkanlar'ın tarihi ve kültürel özelliklerini bir arada yaşattıklarını ifade eden Kesimoğlu, Yunanistan, Bulgaristan ve Karadağ ile Kırklareli'nin tarihi, kültürel birlik ve beraberliğinin bulunduğunu kaydetti. Aynı coğrafyada yaşayan insanlar olarak barış, kardeşlik, karşılıklı hoşgörü ve dostluğu daim kılmak istediklerini anlatan Kesimoğlu, şunları kaydetti: ''Biz bir sınır kentiyiz. Adımız zamanında Bulgar dostlarımızla yaşarken Lozengrad, Yunan dostlarımızla yaşarken de Saranta Eklesies'miş. Bizim tarih ve kültür birliğimiz coğrafya beraberliğimiz var. Biz bu birlikteliği, beraberliği biraz da geleceğe not düşmek adına böyle bir uygulama içerisine girdik. Biz bu coğrafya içerisinde barış, kardeşlik, hoşgörü ve dostluk içerisinde yaşamak istiyoruz.''

Açılışın son konuşmasını Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi yaptı. Çiftçi, Ali Rıza Efendi Kültür Evi'nin Balkanlar'da kültür köprüsü olacağını belirterek, geçmişte yaşanan sorunların bir kenara bırakılarak dostluk ve barış içerisinde yaşanılması gerektiğini söyledi. Vali Çiftçi, "Tarihte ufak tefek bir şeyler olmuş olabilir ama artık onlar geride kaldı. Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' ilkesinin dünyada devam edeceğine yürekten inanıyoruz. Tarihi bir anı yaşıyoruz. Bu müze Balkanlar'da kültür köprüsü olacak. Hem Yunanistan hem Bulgaristan hem de Karadağ adına açılan odalar var. Buranın ilimiz turizminin gelişmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Çiftçi, Kesimoğlu, Şahin ve Yunanistan, Bulgaristan ile Karadağ temsilcileri Ali Rıza Efendi Kent Kültür Evi'nde ülkeler adına oluşturulan odaları gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgiler aldı. Tören Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun projede emeği geçen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, müzeye eşya bağışında bulunan Fatma Efe ve üç ülkenin yetkililerine plaket takdim etmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Toplam bütçesi 753.350 TL olan Ali Rıza Efendi Kent Kültür Evi projesinin % 75’i Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı. 

 

      

    

 

FOTOĞRAFLAR

Yayla Mahallesi Toplumsal ve Kültürel Hafızasına KavuştuYayla Mahallesi Toplumsal ve Kültürel Hafızasına KavuştuYayla Mahallesi Toplumsal ve Kültürel Hafızasına KavuştuYayla Mahallesi Toplumsal ve Kültürel Hafızasına KavuştuYayla Mahallesi Toplumsal ve Kültürel Hafızasına Kavuştu

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...