Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı

Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2017 | Toplam Okunma: 222
Trakya Kalkınma Ajansı ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği (TÜDEP) işbirliğinde düzenlenen ve iki gün süren Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da sona erdi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Tekirdağ Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş Genel Müdür Başdanışmanı Halil Tokel, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, sanayiciler ve vatandaşlar katıldı. Etkinlikte konuşma yapan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin konuşmasında şunları söyledi:’’Geçen sene Mart ayında yapmıştık bu zirveyi, bu sene ikincisini yapıyoruz. Faydalarını ve avantajlarını gördüğümüz için bu zirveyi yapmaya devam edeceğiz. Bölgemizde savunma sanayi ve havacılık alanında çalışan 6-7 firmamız var. Hedefimiz ilerleyen yıllarda bu sayıyı 100’e çıkartmak. Bu firmaları 100’e çıkarttığımız takdirde savunma sanayine, havacılığa ve nükleer sanayiye 100-150 milyon Dolar değerinde iş yapan firmalar sadece Türkiye'ye değil dünyadaki diğer firmalara da ürün verebilecek. Biz de Trakya bölgesi olarak bu yarışın içinde varız diyoruz.2023 yılına kadar 100 tane firmamızı, savunma sanayi, havacılık ve nükleer alanında mal verebilir hale getirmek istiyoruz. Bu anlamda 2018 yılı atılım yılı olacak’’

Trakya’daki firmaların savunma, havacılık ve uzay sistemleri gibi Ar-Ge ile teknoloji gerektiren üretim alanlarında daha fazla yer alması bölgenin katma değeri yüksek teknolojik üretimle kalkınmasına destek sağlanması hedeflenen etkinlikte Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün zirvenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, zirvenin hayırlara vesile olmasını diledi.

Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Genel Müdür Başdanışmanı Halil Tokel konuşmasında, "Türkiye bir yol ayrımında, aslında daha önceden olması gerek şeyler şimdi gündeme geliyor. Bu toplantıdan önce Vekilimiz şöyle bir şey dedi. ‘Neden savunma sanayinin gelişmesi bu kadar gecikti? 1960’larda 1970’lerde olması gereken faaliyetler, üretimler, ARGE’ler neden tamamlanmadı?’ Bu gayet önemli ve kıymetli bir soru. Bizim toplum olarak Türkiye olarak, özeleştiri yapmamız gereken bir konu. Yıl 2017 ve Türkiye’nin savunma sanayinde geldiği nokta, tamamen kabul edilemeyecek derecede yetersiz. Cumhuriyet tarihi ile birlikte geçirdiğimiz 90 senelik bir zaman dilimi var. Bu sürenin özleştirişinin yapmak zorundayız. Biz bu süreyi değerlendiremedik, bu gayet açık, tabi bundan sonra değerlendireceğiz. Şu anda Savunma Sanayi Müsteşarlığımızda çok ileri düzeyde hızlı ve yoğun çalışmalar olduğunu yakinen takip ediyoruz"

Konuşmaların ardından protokol üyeleri stand alanını gezerek, firmaların ürünleri ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İki gün süren etkinlik boyunca Aselsan, Havelsan, Roketsan gibi firmaların temsilcileri savunma ve havacılık sanayinin Türkiye’de geldiği nokta ve çalışmalar çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Trakya Bölgesi’nde savunma ve havacılık sanayinin ihtiyaç duyduğu makine ve techizat üretimi için gerekli ekipmanın mevcut olduğu ve bu anlamda bölgenin avantajlı bir konumda olduğu vurgulandı. Ancak savunma ve havacılık sanayine ham madde üreten firmalar daha çok Ankara ve Kırklareli’nde kümelenmiş olmasının da bir dezavantaj oluşturduğuna dikkat çekildi.

"Trakya 2. Savunma Havacılık ve Uzay Sistemleri Alt Sanayi Yerleştirme Zirvesi ve Sergisi" katılımcıların toplu hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

FOTOĞRAFLAR

Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da YapıldıTrakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da YapıldıTrakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da YapıldıTrakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da YapıldıTrakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da YapıldıTrakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da YapıldıTrakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da YapıldıTrakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Edirne’de Toplandı18 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Ocak ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı. Bir Fikrim Var Proje Yarışması Başlıyor12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek olan ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının tanıtım toplantısı Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını İlan Etti27 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı yayınlandı. İki başlık halinde ilan edilen programlar için 11.01.2018 tarihinden itibaren başvuru kabulüne başlanacağı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili proje başvuruları 23 Şubat 2018 saat 23.00’e kadar KAYS üzerinden (KAYS: Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi), ıslak imzalı taahhütnameler ise elden veya posta/kargo yoluyla 02 Mart 2018 Cuma günü saat 18.00’e dek kabul edilecek.
  Yükleniyor...